عروسک پولیشی چیست؟

عروسک پولیشی چیست ؟

عروسک پولیشی

عروسک پولیشی واژه متداول و غلط در بین دوستدارن و دست اندر کاران عروسک است . واژه صحیح پلاشی plushy  میباشد . پلاشی به معنی مخملی و پرزدار  نوع جنس پارچه به کار رفته در ساخت این نوع از عروسک هاست . عروسک های پلاشی در برخی ا کشورها با نام stuufed toy  به عروسکهای پر شده نیز شناخته میشوند .

عروسک های پلاشی برگرفته و وابسته به صنایع نساجی میباشند که بیشتر با الیاف نرم نظیر کرک ها و پرزها گاها پنبه مصنوعی و حتی دانه های یونولیت  و .. پر میشوند

عروسکهای پولیشی به نامهای دیگری نیز معروف میباشند از قبیل  : plush toy  و  snuggies toy و cuddly toys

عروسک های پلاشی نرم تا از هر نوع پارچه کرک دار نرم و حوله ای پارچه های پنبه ای و کتانی اخته شده اند عروسک های پلاشی یا عروسکهای پولیشی با طرخهای مختل نظیر اشکال حیوانات و نوزادان انسان  شخصیت های کارتونی و ..

اولین عروسک های پولیشی که در سطخ تولید کارخانه ای تولید شدند در کشور آلمان در سال 1880 ساخته شدند . و به دنبال این کار کمپانی  Ithaca kitty  12 سال بعد عروسک های پویشی با شخصیت حیوانات را در آمریکا طراحی و تولید و روانه بازار کرد .

در سال 1903 شخصی بنام ریچارد استیف Richard steif  عروسک  پولیشی خرسی را طراحی کرد, با چهره های بامزه و خنده دار و الیاف نرم به سرعت جای خودشون رو در بین بچه باز کردند تبدیل به علاقه مندی کودکان و بزرگسالان کرد . همین روند طراحان و سازندگان این نوع از اسباب بازیها رو تشویق به تلاش بیشتر کرد .

در همین ایام موریس میچتوم morris michtom )   خرسهای تدی (teddy bear  را ساخت و دنیارو تحت تاثیر این محصول قرار داد .

امروزه عروسک های پارچه ای و پولیشی زیادی با موضوعات مختلف تولید شده اند . امروزه به جرات میتوان گفت دختر بچه ای که یکی ازین عروسکهارو نداشته باشد و یا علاقه ای بهشون ناشته باشه وجود نداره .

طراحان و تولید کنندگان عروسکهای پولیشی امروزه موضوعات عروسکها رو به دسته بندیهای مختلفی از قبیل شخصیتهای کارتونی عروسک های ولنتاین عروسک های دکوری عروسکهای آویز با حالات خوابیده و ایستاده و نشسته و یا آویز تقسیم کرده اند .

عروسک در سایز های بسیار بزرگ و یا بسیار کوچک تقریبا در بیشتر  مکانهای زندگی  و یا حتی در اتومبیلها ما  نیز وجود دارند . چهره های پاک و معصوم و بعضا کمدی با پارچه های مخملی رنگارنگ حس بسیار لطیف و زیبایی به انسان میدهند و کمتر کسی میتواند نسبت به حس آنها بی توجه باشد .

عروسکهای خاص با موضوع ترسناک و یا عروسک های سخنگو و هوشمند از دسته بندیها جدید این نع از اسباب بازی ها میباشند .

در روز ولنتاین یا به عبارتی روز عشاق مرسوم به هدیه دادن عروسک است عروسک خرس بزرگ و یا خرس ها زوج و گاها حیوان مربوط به سال عروسک های متداول ولنتاین میباشد

تحقیقات توسط آگاهان به مسایل مربوط به کودکان و خردسالان نشان داده که عروسکها همدم و مونس بسیار خوبی برای عزیزان ما میشوند و جنبه و تاثیرات روانی بسیار مثبتی در شکل گیری عواطف و احساسات انها میتوانند باشد . عروسک های شخصیت کارتونی نقش بسزایی در احساسات  عواطف کودک علاقه مند به شخصیت است .

عروسک  های پولیشی مخصوص و مطوف به سن خاص و یا جنسیت خاصی نمیباشد و جنبه عاطفی ان طیف گستر ده ای از جمعیت را در بر میگیرد  .

 

 

 

 

اشتراک گذاری

Comment (1)

  • تویلند پاسخ

    به نظر من نکات خوبی مورد توجه و اشاره قرار گرفته

    اکتبر 13, 2017 در 10:48 ق.ظ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *